Wi-Fi aracılığıyla nasıl arama yapılır? iPhone ve Android'de Wi-Fi araması nasıl etkinleştirilir?

Günümüzde şehirlere veya merkezi noktalara yerleştirilen baz istasyonları sayesinde telefonlar iletişim için gerekli olan ağ sinyalini alabilmekte ve dolayısıyla iletişim sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Ancak ağ sorunlarının yaşandığı yer ve zamanlarda iletişim kurmak büyük bir sorun haline geliyor. Bu soruna çözüm olarak akıllı telefonlar artık Wi-Fi arama özelliğiyle geliyor.

Wi-Fi araması nedir?

VoWiFi adı verilen bu yeni teknoloji, akıllı cihazların Wi-Fi ağına bağlandığı durumlarda ağ sinyaline ihtiyaç duymadan telefon görüşmesi yapmanızı sağlıyor. Üstelik bu sayede herhangi bir Wi-Fi ağı bulunan bir yerde bağlantı sorunu yaşanmadan, sorunsuz bir şekilde telefon görüşmeleri yapılabilmektedir.

Bu özellik çok fazla bilinmese de birçok akıllı telefonda mevcut. Bu özelliği kullanmak için etkinleştirmeniz yeterlidir. Üstelik bu özellik yalnızca aramaları kapsamıyor. Aynı zamanda kısa mesaj (SMS) göndermek istediğinizde Wi-Fi ağı üzerinden mesaj gönderilebilmektedir.

WiFi ağ fonksiyonunu kullanmak için bu fonksiyona sahip bir akıllı telefona ve 4.5G teknolojisine sahip bir SIM karta sahip olmanız gerekir. Çünkü bu teknoloji aslında 4.5G teknolojisi sayesinde çalışıyor. 4.5G teknolojisine sahip SIM'i olmayanlar, hizmet aldıkları operatörle iletişime geçerek SIM'lerini değiştirmek zorunda kalacak.

Wi-Fi aracılığıyla nasıl arama yapılır?

Wi-Fi üzerinden arama yapma özelliğine Vo-Wifi adı verilmektedir. Voice Over Wi-fi'nin kısaltması olan VoWifi, Wi-Fi ağı üzerinden arama yapmanızı sağlayan teknolojik bir özelliktir. Bu nedenle Vowifi, telefon hizmetlerinin yeterli çekime sahip olmadığı veya kullanılamadığı durumlarda oldukça kullanışlı bir özelliktir. Bu özelliğin kullanılabilmesi için etkinleştirilmesi gerekmektedir. iPhone'da Wi-Fi aramasını etkinleştirme ve Android'de Wi-Fi aramasını etkinleştirme adımları aşağıdaki gibidir:

Android'de Wi-Fi araması nasıl etkinleştirilir sorusunun cevabı için:

  • “Telefon” uygulaması açılır.
  • Diğer > Ayarlar'a gidin.
  • Aramalar'ı tıklayın.
  • Kablosuz aramaya girin. Bu seçenek kullanılamıyorsa servis sağlayıcınız veya SIM kartınız bu özelliği desteklemiyor demektir.

iPhone’da Wi-Fi araması nasıl etkinleştirilir sorusunun cevabı için:

  • “Ayarlar” menüsüne erişin.
  • “Telefon” seçeneğine tıklayın.
  • “WiFi Aramaları” altında “Bu iPhone'da WiFi Aramaları” seçeneği etkindir.

Wi-Fi üzerinden arama yapmak ücretli mi?

Kullanıcılar, MB internet kaybı olmadan veya harici ücret ödemeden, fiyata dahil olan dakikaları kullanarak Wi-Fi arama işlevinden yararlanabilirler. Üstelik yurt içi veya yurt dışı Wi-Fi araması yaptığınızda varsa pakete dahil olan süre kullanılır, dolayısıyla faturaya herhangi bir maliyet yansıtılmaz. Yani Wi-Fi aramaları ücretsizdir.

Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır. Wi-Fi araması (VoWiFi) hakkında daha fazla bilgi için GSM operatörünüzle iletişime geçin.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
General Kadıoğlu HÜRJET'le uçtuGeneral Kadıoğlu HÜRJET'le uçtu
NATO üyesi bir ülkeden Rusya'ya karşı kritik hamle! "Tarihin en büyük operasyonunu başlatıyoruz"NATO üyesi bir ülkeden Rusya'ya karşı kritik hamle! “Tarihin en büyük operasyonunu başlatıyoruz”
Eski moda bir ehliyetiniz varsa dikkatli olun!  Süre daralıyor, yetkililer çağrı yaptıEski moda bir ehliyetiniz varsa dikkatli olun! Süre daralıyor, yetkililer çağrı yaptı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir