Uluslararası Uzay İstasyonu nerede, kaç kilometre yukarıda? Uluslararası Uzay İstasyonunun boyutları ve maliyetleri

İnsanların uzayda yaşayıp yaşayamayacağı konusunda çeşitli bilimsel araştırmalar ve deneyler yapılıyor. Uzayda bu bilimsel çalışmaların yapıldığı bölge ise uzay istasyonu olarak biliniyor. Uluslararası Uzay İstasyonu da deneylerin yapılmasına olanak sağlayan bir platform olup, güneş panelleri, basınçlı modüller ve dış iskelet destek yapılarından oluşmaktadır. Bu platforma aynı zamanda uzay limanı da denir.

Uluslararası Uzay İstasyonu nerede?

İngilizce'de Uluslararası Uzay İstasyonu olarak da bilinen bu uzay istasyonu, dünyanın etrafındaki yörüngede yer alıyor. Uzay istasyonları, diğer bir deyişle uzay limanları genellikle dünyanın etrafında belirli bir mesafede bulunur. Yapay uydu türleri arasında yer alan Uluslararası Uzay İstasyonu'na ülkemizden giden ilk Türk astronot Alper Gezeravcı'dır. Dünya yörüngesindeki yapay uyduların en büyüğü olan Uluslararası Uzay İstasyonu, alçak Dünya yörüngesinde yer alıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu kaç kilometre yukarıda?

Uluslararası Uzay İstasyonu, astronotların çeşitli deney ve çalışmalar yapmak üzere gönderildiği bir uzay üssü olarak karşımıza çıkıyor. 5 farklı uzay kurumunun oluşturduğu bu uzay üssü, birçok ülkenin kullanımına açık olma özelliğini taşıyor. Bu noktada şu soru ortaya çıkabilir: Uluslararası Uzay İstasyonu Dünya'dan kaç kilometre uzakta bulunuyor? Bu uzay istasyonunun ortalama yüksekliği 408 kilometre ile 418 kilometre arasında. Dünya'nın yörüngesinde yer alan bu uzay üssünün beyan edilen yüksekliği zamanla değişebilir.

Uluslararası Uzay İstasyonu nasıl fırlatıldı?

Uluslararası Uzay İstasyonunun bulunduğu bölgede yer çekimi tamamen sıfırdan farklı olduğundan istasyon Dünya etrafında yörüngede bulunuyor. 5 farklı uzay kuruluşunun birleşmesinden doğan bu istasyonun ilk kısmı 1998 yılında uzaya fırlatıldı. Rus yapımı Soyuz roketi kullanılarak uzaya fırlatılan bu uzay limanı, bugüne kadar inşa edilen ve insanlı olan dokuzuncu uzay istasyonudur. Bu bağlamda Dünya yörüngesinde yer alan bu uzay üssü ile ilgili olarak Uluslararası Uzay İstasyonunun ne kadar hızlı gittiği sorusuyla karşılaşabiliriz. Bu istasyon saatte 28 bin km hızla gidiyor.

Uluslararası Uzay İstasyonunun boyutları ve maliyetleri

Uzayda hem bilimsel hem de teknik çalışmalara olanak sağlayan ve Dünya yörüngesindeki en büyük yapay uydu olan Uluslararası Uzay İstasyonu, Rusya Uzay İstasyonu olarak da bilinen Mir uzay üssünden yaklaşık 4 kat daha büyük bir alanı kapsıyor. Bu noktada Uluslararası Uzay İstasyonu'nun büyüklüğü futbol sahası büyüklüğündedir. Bu istasyonun ortalama uzunluğu yaklaşık 108 metredir. Astronomi, fizik, meteoroloji, kimya gibi pek çok farklı dalda bilimsel çalışma yapma olanağı sunuyor. Uluslararası Uzay İstasyonunun maliyeti 150 milyar dolar.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Avcılar'da koca dehşeti!  3 çocuğunun annesini vurarak öldürdüAvcılar'da koca dehşeti! 3 çocuğunun annesini vurarak öldürdü
Murat Kurum Baykar'ı ziyaret etti!  Murat Kurum Baykar'ı ziyaret etti! “Bugün birçok yeni şey öğrendim”
Cumhurbaşkanı Erdoğan tepki gösterdi!  Belçika Başbakanı: Cumhurbaşkanı Erdoğan tepki gösterdi! Belçika Başbakanı: “PKK terör örgütüdür”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir