Borcunuzu ödemek için dolandırıcıların tuzağına düşmeyin – TEKNOLOJİ

Bireysel kredi dolandırıcılıkları, insanların finansal zayıflıklarından yararlanır ve onları kısır bir borç döngüsüne hapsedebilir. Dijital güvenlik şirketi ESET, kredi almayı düşünürken dolandırıcıların tuzağına düşmemek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırdı ve önerilerde bulundu.

Pandemiden bu yana dünyanın pek çok yerinde insanlar maddi açıdan zorluklar yaşadı. İklim krizleri, artan gıda ve enerji fiyatları ve devam eden enflasyon ailelerin harcama yapmasını zorlaştırdı. Bu durum çalışanlar ve aileler üzerinde büyük bir baskı oluşturdu. Avrupa'da bile yüksek faiz oranları işleri daha da kötüleştirdi. Her zaman olduğu gibi siber suçlular başkalarının talihsizliğinden nasıl yararlanabileceklerini görmek için gizleniyorlar.

Kredi dolandırıcılığı birçok şekilde olabilir. Savunmasız İnternet kullanıcılarını kandırmak için ücretsiz kredilerin cazibesini kullanıyor. Yılın belirli zamanlarında yaygın olabilir. Özellikle risk altında olanlar gençler, yaşlılar, dar gelirli aileler ve kredi notu düşük olan kişilerdir. Dolandırıcılar, bu grupların mevcut yaşam maliyeti krizinden en çok etkilenenler arasında olduğunu biliyor ve kullanıcıları paralarını teslim etmeleri için kandırmak için çeşitli stratejiler geliştiriyorlar.

En Önemli 7 Kredi Dolandırıcılığı Tehdidi

Kredi ücreti dolandırıcılığı (peşin ücret). Dolandırıcının genellikle meşru bir borç veren gibi davrandığı en yaygın kredi dolandırıcılığı türü. Koşulsuz bir kredi sunduklarını iddia ediyorlar, ancak paraya erişmek için önceden küçük bir ücret ödemenizi talep ediyorlar. Dolandırıcılar daha sonra paranızla birlikte ortadan kaybolur.

Öğrenci kredisi dolandırıcılığı. Eğitimleri için fon arayanlara ve öğrenim ücreti ve diğer eğitim masraflarıyla karşı karşıya kalan yeni mezunlara yöneliktir. Cazip kredi koşulları, borç erteleme, sahte kredi geri ödeme yardımı, aylık ödemeleri azaltmaya yönelik sahte vaatler sunabilir, birden fazla öğrenci kredisini daha yönetilebilir bir pakette birleştirebilir ve borç alanlar adına borç verenlerle pazarlık yapabilirler.

Kredi “kimlik avı” dolandırıcılığı. Bazı dolandırıcılıklarda dolandırıcı, kredinin “işlenebilmesi” için sizden çevrimiçi bir form doldurmanızı isteyebilir. Bu, kişisel ve finansal bilgilerinizin daha ciddi kimlik sahtekarlığında kullanılmak üzere doğrudan kötü aktörlere sağlanmasını sağlayacaktır. Bu, avans ücreti dolandırıcılığıyla birlikte gidebilir ve hem paranın hem de hassas kişisel ve banka hesap bilgilerinin kaybedilmesine neden olabilir.

Zararlı kredi uygulamaları. Son yıllarda ESET, meşru kredi uygulamaları gibi görünen kötü amaçlı Android uygulamalarında endişe verici bir artış gözlemledi. Bu sahte uygulamalardan 20'sini, 2022'nin başı itibarıyla resmi Play Store'da toplam 9 milyondan fazla indirilen Google'a bildirdi. “SpyLoan” uygulamalarının tespitleri, 2022'nin ikinci yarısı ile 2023'ün ilk yarısı arasında %90 arttı. ESET, 2023'te 12 milyon indirme sayısına ulaşan 18 kötü amaçlı uygulama daha tespit etti. SpyLoan uygulamaları, SMS mesajları yoluyla kolay kredi vaadiyle kurbanları cezbediyor ve X (eski adıyla Twitter), Facebook ve YouTube gibi sosyal medya siteleri. Dolandırıcılığa meşruiyet kazandırmak için genellikle meşru kredi ve finansal hizmet şirketlerinin markalarını taklit ederler. Bu uygulamalardan birini indirirseniz, telefon numaranızı onaylamanız ve ardından kapsamlı kişisel bilgiler vermeniz istenecektir. Bu bilgiler arasında adresiniz, banka hesap bilgileriniz, kimlik kartınızın fotoğrafları ve kimlik sahtekarlığı amacıyla kullanılabilecek bir selfie yer alabilir. Krediye başvurmasanız bile uygulama geliştiricileri sizi taciz etmeye ve para vermeniz için şantaj yapmaya, hatta fiziksel zarar vermekle tehdit etmeye başlayabilir.

Maaş kredisi dolandırıcılığı. Bu dolandırıcılar, hızlı paraya ihtiyaç duyan, genellikle kredi notu düşük veya finansal zorluklar yaşayan bireyleri hedef alıyor. Diğer türlerde olduğu gibi, borçlunun mali durumunun aciliyetinden yararlanarak, minimum belgeyle kredi kontrolü olmadan hızlı ve kolay kredi onayı vaat ediyorlar. Dolandırıcı, krediye başvurmak için genellikle borçludan Sosyal Güvenlik numarası, banka hesap bilgileri ve şifreler gibi hassas kişisel ve finansal bilgileri sağlamasını ister ve bunları kimlik hırsızlığı ve mali dolandırıcılık amacıyla kullanır.

Kredi geri ödeme dolandırıcılığı. Bazı dolandırıcılıkların suçlular tarafından önceden tespit edilmesi gerekir. Zaten kredi almış mağdurları hedef alıyorlar. Söz konusu kredi şirketini taklit ederek size bir mektup veya e-posta göndererek son ödeme tarihini kaçırdığınızı iddia ederler ve ödeme artı ceza talep ederler.

Kimlik sahtekarlığı. Biraz farklı bir yaklaşım ise kişisel ve finansal bilgilerinizin çalınmasıdır. Amaç daha sonra bunları üçüncü taraf bir sağlayıcıdan sizin adınıza kredi almak için kullanmaktır. Dolandırıcının kredisi bitecek ve ortadan kaybolacak ve parçaları toplamanız size kalacak.

Güvende kalmak için aşağıdakilere dikkat edin:

 • Teminatlı kredi onayı
 • Ücretin peşin ödenmesi talebi
 • Kredi şirketinden istenmeyen iletişim
 • Baskı taktikleri ve aciliyet duygusu
 • Şirket adınızla eşleşmeyen bir gönderen e-posta adresi veya web sitesi alanı
 • Kredinin kendisini doğrulamak için ek bilgi eksikliği

Aşağıdaki önleyici tedbirleri göz önünde bulundurun:

 • Kredi sağladığını iddia eden şirkete soruşturma
 • Şirket size kredi şartlarını ve ek ücretin nedenlerini belirten resmi bir bildirim göndermediği sürece asla ön ücret ödemeyin.
 • Veri hırsızlığı olasılığını azaltmak için bilgisayarınızda her zaman kötü amaçlı yazılımdan koruma ve çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) kullanın
 • İstenmeyen e-postalara doğrudan yanıt vermeyin
 • Çevrimiçi ortamda aşırı paylaşım yapmayın.
 • Uygulamaları yalnızca resmi Google/Apple uygulama mağazalarından indirin
 • Mobil cihazınızın güvenilir güvenlik yazılımıyla korunduğundan emin olun
 • Aşırı izin gerektiren uygulamaları indirmeyin
 • Herhangi bir uygulamayı indirmeden önce kullanıcı yorumlarını okuyun
 • Herhangi bir sahtekarlığı ilgili makamlara bildirin

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir