Bu kez bilim insanları gözlerini “Mini Aylar”a diktiler: Gezegenler arası bir tür olmamıza yardımcı olabilirler!

Mini aylar, bir gezegenin veya doğal uydunun yörüngesinde dönen ve küçük boyutlarıyla ayırt edilen gök cisimleridir. Genellikle asteroit veya kuyruklu yıldızlardan oluşurlar ve çapları 1 kilometreyi geçmez. Eğer ana yıldızın yörüngesindelerse orada uzun süre kalamazlar. Birkaç ay veya yıl sonra yörüngeden ayrılıp uzaya geri dönerler. Minimalar, gezegenlerin ve uydularının oluşumu ve evrimi hakkında önemli bilgiler sağlayabilir. Ayrıca asteroitlerin ve kuyruklu yıldızların Güneş Sisteminde nasıl hareket ettiğini anlamamıza da yardımcı olabilirler.

Artık bazı bilim insanları bu küçük uyduları insanlığı kozmosun derinliklerine taşımak için kullanmak istiyor.

Minimoon mercek altında

WordsSideKick.com'a göre, bu minimonlar Dünya'ya yakınlıkları nedeniyle dikkatli bir bilimsel incelemeyi hak ediyor. Son zamanlarda bazı uzmanlar, evreni keşfetmemizde basamak olma potansiyeline sahip oldukları için minyonlara ve Dünya'ya yakın diğer asteroitlere odaklandılar. Aşağıya getirdim.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde gezegen bilimi profesörü Richard Binzel, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Henüz gezegenler arası bir tür haline gelmedik. Mini aylar, insanların gezegenler arası uzayda nasıl faaliyet gösterebileceğini ve sonunda Mars'a nasıl ulaşabileceğini öğrenirken kilometre taşları haline gelebilir”. Dedi.

Eylül 2016'da NASA, 2182'de Dünya'ya çarpma ihtimali 2.700'de 1 olan, potansiyel olarak tehlikeli asteroit Bennu'dan bir örnek toplamak için mürettebatsız OSIRIS-REx uzay aracını fırlattı. OSIRIS REx, 7 yıl sonra Dünya'ya küçük bir parçayla geri döndü. 4,5 milyar yıllık asteroit.

“MARS GÖREVLERİ İÇİN YAY HATTI”

OSIRIS-ReX misyonunun başarısı, bilim insanlarına Dünya'ya yakın keşiflerin sonraki aşamalarını planlama konusunda ilham verdi. Binzel, bir fikrin yakındaki asteroitleri Mars'a yapılacak görevler için fırlatma rampası olarak kullanmak olduğunu söyledi.

Binzel, Bennu'yu geri getirmenin doğru yönde atılmış bir adım olduğunu ancak konu teknolojimizi kozmosa yaymak için test etmeye geldiğinde bunun daha iyi bir hedef olabileceğini belirtti. Binzel, mini ayların Dünya'dan ulaşılması en kolay asteroitlerden bazıları olduğunu söyledi.

Uzmanlar, minimyon görevlerinin uzay aracı teknolojisinde mi yoksa madencilikte mi önemli bir rol oynayacağını söylemek için henüz çok erken olduğunu söylüyor. Ancak Binzel, ne olursa olsun, bu geçici konakçıları ve Dünya'ya yakın diğer asteroitleri incelemek, güneş sistemimizin gizemlerine dair önemli ipuçları sağlayabileceğini söyledi. Pek çok bilim adamı, Bennu gibi Dünya'ya yakın asteroitlerin, gezegenimizin tarihinin erken dönemlerinde yaşam tohumlarını Dünya'ya getirmiş olabileceğini düşünüyor.

Binzel, minimyonların güneş sisteminin kimyasal kökenlerinin izini sürmek ve Dünya'daki yaşamı oluşturan malzemeleri bulmak için harika bir yer olduğunu söyledi.

Binzel, “Fakat daha önce orada bulunmamamızın nedeni, onlardan çok fazla olmamasıdır. Onları yeni keşfediyoruz. Ancak yeni teleskoplarımız devreye girdiğinden ön plana çıkacaklar” dedi. dedi.

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Şişli Belediye Başkanı Keskin ifade verdi!Şişli Belediye Başkanı Keskin ifade verdi!
suçlamaları Türk ve Afrikalı öğrencilerin aralarında bulunduğu “cinsel ilişki” iddiaları olay haline geldi
Güngören seçim sonuçları canlı yayında!Güngören seçim sonuçları canlı yayında!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir