Yarışmadan WhatsApp ve Instagram'ın sahibi Meta'ya geçici tedbir kararı! Günde 4,8 milyon lira para cezası…

AGCM, META hakkında başlatılan soruşturma kapsamında geçici tedbir ve 4,8 milyon lira günlük para cezası verilmesine karar verdiğini duyurdu. Kurumun internet sitesinde yayınlanan karara göre META, Instagram hesapları üzerinden Threads profili oluşturan kullanıcıların verilerini, kullanıcılara onay imkanı sunmadan birleştiriyor; Soruşturma tamamlanana kadar onarılamaz hasarlara yol açacağının tahmin edildiği bildirildi.

Mevcut sonuçlar bağlamında; Instagram ve Threads arasındaki veri aktarım mekanizması sonucu oluşabilecek veri birleştirme davranışının önüne geçmek için geçici tedbirlerin alınmasına karar verildiği belirtildi.

GÜNLÜK YARIM BAŞINA 4,8 MİLYON LİTRE CEZA

Öte yandan META'nın Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden toplanan verileri birleştirerek sosyal ağ hizmetleri ve çevrimiçi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı ve pazara girişte engel oluşturduğu tespit edildi. ve bazı yükümlülükler getirildi.

2021 yılında başlatılan soruşturmada; Facebook, Instagram ve WhatsApp servisleri tarafından toplanan verileri birleştirerek hakim durumunu kötüye kullandığı, META'nın ekonomik bütünlüğüne yönelik 346 milyon 717 bin 193 TL idari para cezası uygulanmasına ve META'nın ortadan kaldırmak zorunda kalacağına karar verildi. ihlalin önlenmesi ve piyasada etkin rekabetin sağlanması.

Söz konusu yükümlülüklerin yerine getirilmesi için belirlenen süre 9 Aralık 2023 tarihinde sona ermiştir. Son olarak META tarafından Kuruma sunulan tavsiyeler yeterli görülmemiştir. Bu nedenle META'ya tanınan sürenin sona ermesinin ardından META'ya günlük 4 milyon 796 bin 152 TL idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Konsey, uyumluluk önlemi kapsamındaki yükümlülük uygulanmadan önce META'dan, verilerinin Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetleri arasında birleştirilmesine izin veren kullanıcılardan yeni bir onay almasını istedi.

Onay ekranı; Kullanıcıların doğrudan onaylamaya yönlendirilmemesi gerektiği, kullanıcılar reddetse bile uygulamayı kullanabilecekleri bilgilerine yer verilmesi gerektiği, kolayca onay vermek istemeyen kullanıcılara da bu olanağın sağlanması gerektiği aktarılıyor.

Kullanıcılar için yeterli bilgi içermediğinden ve kullanıcıları veri birleştirme konusunda rıza göstermeye yönlendirmek üzere tasarlandığından, soruşturmada ele alınan rekabete aykırı endişelerin giderilmesi için yeterli görülmedi.

Bu nedenle Kurul, 12 Aralık 2023 tarihinden itibaren META tarafından önerilen düzeltme tedbirinin Yarışma kararına dahil edilmesine kadar geçen süre içerisinde 2022 yılı brüt gelirleri üzerinden her gün için 4 milyon 796 bin 152 Türk Lirası idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Piyasa Garantör Otoritesi. kayıt. (İHA)Bu içerik Enes Çırtlık tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Muğla Köyceğiz'de korkutan deprem! Muğla Köyceğiz'de korkutan deprem!
Hurdaya çıkan araçlar: 2 ölü, 5 yaralı  Hurdaya çıkan araçlar: 2 ölü, 5 yaralı
AK Parti adayı ile İzmirlilerin diyalogu dikkat çekti!  AK Parti adayı ile İzmirlilerin diyalogu dikkat çekti! “CHP'li olarak sizi çok seviyorum”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir