Teknoloji bağımlılığını yaratıcılığa dönüştürdüler:TEKNOLOJİ

Marmaris'te düzenlenen Teknoloji Zirvesi'nde çocukların teknoloji bağımlılığı etkinliklerle yaratıcılığa dönüştü. Bu kez tabletler ve bilgisayarlar farklı amaçlarla kullanılmaya başlandı ve çocuklar ve gençler kendi çizgi film kahramanlarını yaratıp, kendi çizgi filmlerini yaptılar. Yapay zeka ile programlama yaparak, tabletlerle stop motion filmler yaparak yaratıcılığın kapılarını açtılar.

Geçtiğimiz hafta İTK Marmaris yerleşkesinde gerçekleştirilen “Teknoloji Zirvesi”ne alanında uzman konuşmacılar ve ziyaretçiler katıldı!

Bahar Ergin Faat, “Marmaris Teknoloji Zirvesi” için şunları anlattı.

Yapay zekanın gündemde olduğu bu dönemde, dijital yerli öğrencilerimizin seviyesine ulaşabilmek, onların dilini konuşabilmeleri ve onları geleceğe daha emin adımlarla hazırlamak için İTK Marmaris Teknoloji Zirvesi'ni düzenledik.

Büyük şehirlerde bu tür zirvelere katılmak ve bu tür bilgilere ulaşmak artık çok daha kolay olabiliyor. Ama teknoloji alanında özellikle Marmaris'te bir zirve düzenleyerek Muğla'daki birçok çocuğa, öğretmene ve veliye ulaşıp onların bu tür etkinliklerde yer almasını sağlamak bizim için çok değerliydi. Bu nedenle Teknoloji Zirvemizin ilkini Marmaris'te düzenledik.

Teknolojik gelişmeleri takip etmek isteyen çocuklarımız, gençlerimiz ve velilerimiz için Teknoloji Zirvesi düzenledik. Yukarıda; Her biri teknoloji alanında uzman olan konuşmacılarımız; katılımcılarla buluştu. Nur Erdem Özeren, dijital becerilerin kariyer gelişimine etkilerini anlattı,

Değer Eren Sırdaş Lego ve mühendislik becerileri üzerine Hasan Esen; Dijital beceriler, Web3, Blockchain teknolojisi ve CertifiX konularında Kutlu Tanrıverdi ve Ulaş Kızıltuğ, “Çocuklarımızı geleceğe hazırlamak için fırsat penceresi kapandı mı?” Konuşmalarıyla katılımcıları bilgilendirdiler. Atölyelerimizde yapay zeka, genişletilmiş gerçeklik, Metaverse, LEGO Eğitimi, robotik, Tübitak projeleri, teleskopik gözlem konularını ele aldık ve katılımcıların teknolojiyi bireysel olarak üretip denemelerine olanak sağladık.

Değerli konuşmacılar deneyimlerini bizlerle paylaştılar. AR teknolojisi, XR teknolojisi, iPad ile çizgi film yapımı gibi çocukların üretkenliğine yönelik çok sayıda atölye gerçekleştirdik. Mutlu yüzler gördük. Çocuklar hayallerini gerçekleştirdi. Stop motion filmler yaptılar. XR laboratuvarında deneyim kazandılar ve Teknofest veya Robotex'te nasıl farklı projelerin hayata geçirildiğini gözlemlediler. Faydalı olacağına inancımız tamdır.

Gelecek yıl daha iyi ve kapsamlı bir İTK Marmaris Teknoloji Zirvesi bizi bekliyor.

Marmaris Kaymakamı Nurullah Kaya, İTK Bahar Akademik Müdürü Ergin Faat, İTKMarmaris Kampüs Müdürü Makbule Özgöçmen ve İTKMarmaris Kampüsü Lise Müdürü Arzu Kayar'ın konuşmalarıyla başlayan zirve, konuşmacı sunumları ve interaktif atölye çalışmaları ile devam etti.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir