Rusya açıkladı! Çin ile birlikte Ay'a nükleer santral kuracaklar

Rusya'nın Krasnodar bölgesindeki Sirius Federal Bölgesi'nde düzenlenen Uluslararası Gençlik Festivali'nde konuşan Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Yuri Borisov, Çin ile hayata geçirmeyi düşündükleri ortak uzay projelerinden bahsetti. Birçok ülkeden Rusya'ya gelen gençlerle konuşan Borisov, Çin ile birlikte uzayda nükleer enerji santrali kurmayı planladıklarını belirterek, şunları söyledi: “Uzayda nükleer güç ünitesi temini ve kurulumuna yönelik bir projeyi değerlendiriyoruz. Moon, 2033-2035'te Çinli meslektaşlarımızla birlikte.”

“TEKNOLOJİK ENGEL YOK”

Radyasyon risklerine karşı projenin robotik teknolojiler kullanılarak hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen Borisov, nükleer santralin inşasının önünde teknolojik bir engel bulunmadığını da sözlerine ekledi. Borisov ise uzayda nükleer silah olmaması gerektiğini savunarak şunları söyledi: “Uzay herkesin ait olduğu bir barış yeri olmalıdır. Biz Rusya olarak bu konumu kararlılıkla savunacağız ve meslektaşlarımızla uyum içinde olacağız” diye konuştu.

Uydu navigasyon sistemlerinde ABD ile eşit şartlarda rekabet ettiklerini ancak Çin navigasyon sistemlerinin kendilerinin ve ABD'ninkinden daha iyi performans gösterdiğini belirten Borisov, şöyle konuştu: “Dünyanın sistemleri gelişiyor. Biz de bu sistemi geliştiriyoruz. “Garip görünebilir ancak Çin'in Beidou sisteminin dünyanın en iyisi olduğunu kabul etmeliyiz” dedi.
Glonass sistemlerinin ABD GPS sistemleriyle rekabet halinde olduğunu ancak kendi sistemlerini geliştirmek için yazılım üzerinde çalıştıklarını sözlerine ekleyen Borisov, sistemlerinin dünyanın yüzde 100'ünü kapsadığını söyledi. (İHA)

Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Hurdaya çıkan araçlar: 2 ölü, 5 yaralı  Hurdaya çıkan araçlar: 2 ölü, 5 yaralı
AK Parti adayı ile İzmirlilerin diyalogu dikkat çekti!  AK Parti adayı ile İzmirlilerin diyalogu dikkat çekti! “CHP'li olarak sizi çok seviyorum”
Rusya o görüntüleri yayınladı!  Saldırganlar hakim karşısına çıktı Rusya o görüntüleri yayınladı! Saldırganlar hakim karşısına çıktı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir