Pinterest nedir? Pinterest nasıl kullanılır?

Pinterest dünya çapında milyonlarca üyeye sahiptir ve birçok ülkede aktif olarak kullanılmaktadır. Pinterest'in en çok üyeye sahip olduğu ülkeler Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya gibi Batı Avrupa ülkeleridir. Pinterest bugün Türkiye'de popüler bir sosyal medya platformu haline geldi. Özellikle dekorasyon, çiftçilik, moda ve yemek gibi konulara ilgi duyan üyeler, Pinterest'teki içeriklerden ilham alarak yeni fikirlerini diğer üyelerle paylaşabiliyor.

Pinterest nedir?

Pinterest, görsel paylaşım amacıyla kullanılan, pek çok farklı ilgi alanına göre kategorilere ayrılmış bir sosyal medya platformudur. Pinterest kelimesinin Pin (tahtaya sabitlemek) ve Interest (ilgi çekici şey) kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulduğu düşünülüyor. Beğenilip panoya sabitlenen görseller panolarda istenilen şekilde kategorilere ayrılarak diğer kullanıcıların kullanımına sunulur. Pinterest ayrıca küçük ölçekte video ve GIF paylaşımına da izin veriyor. Pinterest sayesinde üyeler ilgilendikleri fotoğraf ve videoları başkalarıyla paylaşabilmektedir. Paylaşılan görseller, ilgi alanlarına göre anahtar kelimeler kullanılarak Pinterest'in görsel arama özelliği ile başkaları tarafından keşfedilebilir.

Pinterest ne yapar?

Pinterest, dekorasyon, tarım, moda, evcil hayvan, yemek gibi konulara ilgi duyan kullanıcılara ilham vererek yeni fikirler geliştirmelerine yardımcı oluyor. Platformdaki görseller kategorilere göre diğer kullanıcılarla paylaşılabilmektedir.

Ayrıca pek çok firma ve markanın Pinterest platformu üzerinden görsel, video ve diğer içerikleri paylaşarak müşterilerine ulaştığı biliniyor. Bu nedenle Pinterest, kullanıcılarına dijital pazarlama hizmetleri de sunmaktadır. Google verilerine göre kullanıcıların Pinterest duvar kağıtları ile ilgili birçok soruyu araştırdığı tespit edildi. Bu sayede kişiler beğendikleri görselleri indirerek sürekli görülebilecekleri alanlarda kullanıyorlar.

Pinterest nasıl kullanılır?

Platforma üye olduktan sonra ilgi alanlarınıza göre panolar oluşturabilirsiniz. En popüler görseller bu panolara sabitlenmiştir. Kullanıcılar ayrıca arkadaşlarını veya panolarını beğendikleri kişileri takip edebilirler. Panoya daha fazla resim ekleme işlemine sabitleme denir.

Resimlerin yanında kırmızı bir buton bulunmaktadır. Bu butona tıkladığınızda resim karta eklenir. Bu fonksiyon sayesinde her ilgi alanına yönelik yeni bir pano oluşturulabiliyor ve bu panoya konuyla ilgili görseller eklenebiliyor. Başkaları tarafından paylaşılan pinlerin altına notlar veya yorumlar bırakarak da diğer kullanıcılarla etkileşime girebilirsiniz.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Antalya'da yürek parçalayan olay!  Annesi acı çekiyordu ve nedeni...Antalya'da yürek parçalayan olay! Annesi acı çekiyordu ve nedeni…
İtfaiye uçağı kontrolden çıktı!  Kaza anı kameralara yansıdıİtfaiye uçağı kontrolden çıktı! Kaza anı kameralara yansıdı
Hapis cezaları ve siyasi diskalifiye gerekli!  Ekrem İmamoğlu'nun yargılandığı davada yeni gelişmeHapis cezaları ve siyasi diskalifiye gerekli! Ekrem İmamoğlu'nun yargılandığı davada yeni gelişme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir