Mobil Sağlık Uygulaması Kullanıcılarının Dikkatine – TEKNOLOJİ

Günümüzün dijital ekonomisinde her şey için bir uygulama var. En çok gelişen sektörlerden biri de sağlık sektörüdür. Doğurganlık takibinden zihinsel sağlık ve farkındalığa kadar hemen hemen her duruma yardımcı olan mobil sağlık (mSağlık) uygulamaları bulunmaktadır. Pazar şu anda çift haneli büyüme gösteriyor ve 2030 yılına kadar 861 milyar dolar değerinde olması bekleniyor.Dijital güvenlik şirketi ESET, bazı mobil sağlık uygulamalarının veri toplama alışkanlıkları göz önüne alındığında, en hassas verilerinizi kiminle paylaşacağınızı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini inceledi. Mobil sağlık uygulamalarını kullandığınızda, sahip olduğunuz en hassas verilerden bazılarını paylaşıyor olabilirsiniz. GDPR, tıbbi bilgileri “özel kategori” verileri olarak sınıflandırıyor; bu, açıklanması durumunda “bireyin temel hak ve özgürlükleri için önemli riskler oluşturabileceği” anlamına geliyor. Bu nedenle düzenleyiciler kuruluşların bu veriler için ek koruma sağlamasını şart koşuyor. Ne yazık ki, tüm uygulama geliştiricileri kullanıcılarının çıkarlarını dikkate almıyor veya onları nasıl koruyacaklarını her zaman bilmiyor. Veri koruma önlemlerini göz ardı edebilirler veya kişisel bilgilerinizin ne kadarını üçüncü taraflarla paylaştıklarını her zaman açıkça belirtmeyebilirler. Bunu aklımızda tutarak, bu uygulamaları kullanmanın en önemli gizlilik ve güvenlik risklerine ve nasıl güvende kalabileceğinize bir göz atalım. Sağlık uygulamalarının ana gizlilik ve güvenlik riskleri nelerdir?Mobil sağlık uygulamalarını kullanmanın temel riskleri üç ana kategoride toplanıyor: Yetersiz veri güvenliği, aşırı veri paylaşımı ve yetersiz veya kasıtlı olarak kaçamak gizlilik politikaları. Gizliliğinizi korumak için bu önlemleri alın

  • Uygulamayı indirmeden önce araştırmanızı yapın. Diğer kullanıcıların neler söylediğini ve güvenilir incelemecilerin uyarıları olup olmadığını görün.
  • Bu uygulamalar aracılığıyla paylaştıklarınızı sınırlayın ve söylediğiniz her şeyin paylaşılabileceğini varsayın.
  • Uygulamayı sosyal medya hesaplarınıza bağlamayın veya oturum açmak için bu hesapları kullanmayın. Bu, diğer şirketlerle paylaşılabilecek verileri sınırlayacaktır.
  • Uygulamalara kamera, konum vb. temel alınarak erişebilirsiniz. Cihazınızın. Erişim izni vermeyin.
  • Telefonunuzun gizlilik ayarlarından reklam takibini sınırlayın.
  • Mümkün olduğunda her zaman MFA'yı kullanın ve güçlü, benzersiz şifreler oluşturun.
  • Uygulamayı en son ve en güvenli sürümde tutun.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir