iPhone'dan iPhone'a nasıl aktarılır? Eski iPhone'dan yeni iPhone'a veri nasıl aktarılır?

Akıllı telefonunu yeni bir modele değiştiren kişilerin ilk yapacağı işlemlerden biri veri aktarımı olacaktır. Yıllar süren kullanım sonucunda toplanan verilerin yeni bir telefona aktarılması süreci genellikle tüm verilerin başarıyla aktarılamaması ile sonuçlanır. iPhone cihazlarında bulunan çok sayıda veri aktarım yöntemi bu zorlu süreci kolaylaştırıyor. Yıllardır eski telefonlarına kaydettikleri önemli veri, fotoğraf ve belgelere sahip olan kullanıcılar, yeni bir iPhone cihazı kullanmaya başladıklarında iPhone'u başka bir iPhone'a nasıl aktaracakları sorusunun cevabını arıyorlar. Birçok kullanıcıya zor gibi görünen bu işlem, birkaç yöntem sayesinde kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Eski iPhone'dan yeni iPhone'a veri nasıl aktarılır?

Bazı kullanıcılar iPhone'dan iPhone'a geçiş yapıyor. Bu noktada eski iPhone'dan yeni iPhone'a aktarılması gereken veriler, fotoğraflar, belgeler ve uygulamalar olabilir. iPhone'dan iPhone'a aktarım oldukça basit bir işlem çünkü iPhone aktarım konusunda kullanıcılarına kolaylık sağlıyor. Eski iPhone'dan yeni iPhone'a veri aktarımı nasıl yapılır sorusunu yanıtlamak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

 • Quickboot seçeneği, verileri eski iPhone'dan yeni iPhone'a aktarmanın en popüler yöntemidir. Bu işlem için öncelikle telefonların yeterli şarjının olup olmadığı kontrol edilir.
 • Eski iPhone yeni iPhone'un üzerinde tutulur.
 • Yeni iPhone ekranı yukarı kayar. Eski iPhone'un ekranında “Yeni iPhone'u kur” bölümü belirir. Bu bölümde “Devam Et” seçeneğine tıklayın. Bu işlem sırasında yeni iPhone'unuzda “Başka bir iPhone bekleniyor” ekranı belirir.
 • Bu noktada yeni iPhone'un ekranında beliren animasyon, eski iPhone'un kamerası tarafından okunuyor. Eğer eski iPhone kameranız kullanılamaz durumda ise “Manuel Kimlik Doğrulama” seçeneğini takip etmeniz gerekmektedir. Yeni iPhone'unuzu ayarlamak için mevcut Apple Kimliğiniz kullanılacaksa eski iPhone'unuzun ekranında görünen “Benim için kur” seçeneğini tıklayın. Yeni iPhone'unuzun ekranında “Diğer iPhone'un şifresini girin” uyarısı görünebilir. Bu noktada eski iPhone’da kullanılan şifre yeni iPhone’a giriliyor.
 • Çeşitli değişiklikler yaptıktan sonra her iki iPhone'da da “Devam Et” tuşuna basılıyor.
 • Yeni iPhone'da Face ID veya Touch ID kurulumu gibi çeşitli işlemler sonrasında yeni iPhone'da “(Cihaz Adından) Veri Aktar” seçeneği karşımıza çıkıyor. Bu arada “Devam Et” seçeneğine tıklayın ve eski iPhone'dan yeni iPhone'a veri aktarma işlemini başlatın.

Fotoğrafları eski iPhone'dan yeni iPhone'a aktarma

Fotoğrafları iPhone'dan iPhone'a aktarmak için önce bir yedekleme yapmanız gerekir. Yedekleme iCloud veya iTunes kullanılarak yapılabilir. iTunes veya iCloud ile yedekleme yapıldıktan sonra veri aktarımı için yeni cihaz açılır. Yeni iPhone'unuzu açtıktan sonra ekrandaki adımları izleyin ve cihazınızın kurulumunu yapın. Kurulum ekranının sonunda “iTunes veya iCloud yedeklemenizi geri yüklemeniz gerekiyor mu?” sorusunu göreceksiniz.

Bunun dışında fotoğraf ve video aktarımı için de Google Fotoğraflar uygulaması tercih ediliyor. Fotoğraflarınızı “Google Fotoğraflar” uygulamasında yedeklediğiniz takdirde fotoğraf ve videolarınız Google hesabınızda tutulur. Dolayısıyla iPhone veya diğer cihazlarda Google Fotoğraflar'ı kullanarak bu fotoğraf ve videolara kolaylıkla erişebilirsiniz.

Kişileri iPhone'dan iPhone'a aktarmak için iCloud yedekleme yöntemi kullanılmalıdır. Bu işlem için: iPhone’da Ayarlar > iCloud > Kişiler bölümünün etkinleştirilmesi gerekmektedir. Bu seçenek etkinleştirildiğinde tüm kişiler iCloud hesabınıza yedeklenecektir.

Whatsapp'ı iPhone'dan iPhone'a aktarma

WhatsApp yedekleme özelliği, WhatsApp uygulamasındaki verileri eski iPhone'dan yeni iPhone'a aktarmak için kullanılır. Bu işlem için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

 • WhatsApp eski cihazda açılıyor.
 • Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Yedekleme'ye gidin.
 • “Şimdi Yedekle”yi tıklayın.
 • Yeni iPhone açılır ve WhatsApp yüklenir. WhatsApp sohbet geçmişi yeni iPhone'da geri yüklenir.

Eski iPhone'dan yeni iPhone'a aktarım ne kadar sürer?

Veri aktarım süresi ağ koşullarına ve eski cihazınızdaki veri miktarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Eski iPhone'u yeni iPhone'a aktarmada sorun yaşamamak için yeni iPhone cihazını kullanmadan önce tüm güncellemelerin yapıldığından emin olmalısınız. Telefonunuzu güncellemeniz aktarım işleminin sorunsuz ilerlemesini sağlayacaktır. Ayrıca aktarım işlemini gerçekleştirirken her iki cihazın da Wi-Fi’ye bağlı olduğundan ve verilerinizin yedeklendiğinden emin olun.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Daha önce hiç görülmemiş bir şey, roller değişti! Taksi şoförü arka koltukta uyudu, direksiyona müşteri geçtiDaha önce hiç görülmemiş bir şey, roller değişti! Taksi şoförü arka koltukta uyudu, direksiyona müşteri geçti
Oğlunun açıklaması korkunç gerçeği ortaya çıkardı! Oğlunun açıklaması korkunç gerçeği ortaya çıkardı! “Annemin yanışını gülümseyerek izledi”
Mezuniyet kutlamasında facia önlendi! Patlayan balonlar alev aldı! Çok sayıda öğrenci yaralandıMezuniyet kutlamasında facia önlendi! Patlayan balonlar alev aldı! Çok sayıda öğrenci yaralandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir