HTTP ve HTTPS nedir, ne işe yarar? HTTP ve HTTPS Arasındaki Fark – Teknoloji Haberleri

İnternet birçok kullanıcı için en önemli iletişim ağlarından biridir. Kullanıcılar herhangi bir konu hakkında bilgi almak için tarayıcıları aracılığıyla çeşitli web sitelerini ziyaret ederler. Bu siteleri ziyaret ederken HTTP ve HTTPS gibi önemli terimlerle karşılaşabilirsiniz. Web sitelerinin URL bağlantılarının hemen önünde yazılan bu terimleri bilmek çok önemlidir.

HTTP nedir?

Herhangi bir web sitesine internet tarayıcısı üzerinden eriştiğinizde URL kısmında genellikle HTTP adı verilen bir kavramla karşılaşırsınız. “Köprü Metin Aktarım Protokolü” olarak bilinen bu kavramın Türkçe karşılığı “Köprü Metin Aktarım Protokolü” olarak bilinmektedir. Kullanıcılar internetteki web sitelerine erişirken bu kavramı doğrudan yazmazlar. Ancak bu terim, web sitesinin bağlantılar bölümünde otomatik olarak görünür. HTTP, site sayfalarının görüntülenmesini sağlayan ve sunucu ile İnternet kullanıcıları arasındaki veri alışverişine ilişkin kuralları belirleyen protokoldür.

HTTPS nedir?

HTTPS terimi, güvenlik şifresi olmadığında HTTP kullanan web sitelerinde bulunan bir terimdir. “Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü” anlamına gelen bu terim, Türkçeye “Güvenli Metin Aktarım Protokolü” olarak çevrilmiştir. Kullanıcıların internetteki web sitelerini ziyaret ederken girdiği kişisel bilgilerin korunması son derece önemli bir konudur. Bu noktada SSL sertifikası devreye giriyor. Şifre güvenliği olan web sitelerinde HTTPS protokolü kullanılmaktadır.

HTTP ne işe yarar?

Hyper Text Transfer Protokol olarak da bilinen HTTP protokolü, internet tarayıcınız üzerinden ziyaret ettiğiniz web sitelerinin URL bağlantılarının ön kısmına yazılan bir kavramdır. Bu İnternet protokolü genellikle seksen numaralı iletişim bağlantı noktasını kullanarak çalışır. Bu noktada HTTP nasıl çalışır sorusuyla karşılaşabiliriz.

Türkçede sunucu olarak bilinen sunucular ile interneti kullanan kişiler arasında veri alışverişi yapılırken bir takım kurallar kullanılır. Bu kurallar HTTP adı verilen İnternet protokolü aracılığıyla gerçekleşir. İnternet kullanıcıları ziyaret etmek istedikleri web sitelerinin bağlantı adresini adres çubuğuna yazdıklarında, ziyaret etmek istedikleri web sitesine HTTP üzerinden istek gönderilir. Bu talep onaylandığında kişiler web sitelerine kolaylıkla ulaşabilmektedir.

HTTPS ne işe yarar?

HTTPS, tıpkı HTTP gibi bir İnternet protokolü olarak işlev görür. İnternet kullanıcıları ziyaret etmek istedikleri web sitesine eriştiklerinde o sitenin SSL güvenlik sertifikası olmayabilir. Bu noktada HTTPS kavramı devreye giriyor. HTTPS İnternet Protokolü içerisinde ayrıca bir güvenlik sertifikası da bulunmaktadır. Bu bağlamda HTTPS'nin nasıl çalıştığı sorusu ortaya çıkabilir.

HTTPS İnternet Protokolü, HTTP ile aynı şeyi yapar ve İnternet kullanıcılarını ziyaret etmek istedikleri web sitelerine yönlendirir. Ancak iki İnternet protokolü arasında temel bir fark vardır. HTTP İnternet Protokolü içerisinde herhangi bir SSL güvenlik sertifikası ve güvenlik şifrelemesi bulunmazken, HTTPS İnternet Protokolünde güvenlik ön plandadır. Bu durum HTTP ve HTTPS arasındaki fark olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gizli tanık her şeyi anlattı!  İşte Dilan ve Engin Polat çifti hakkında hazırlanan iddianamenin detayları: 'O kadar çok şirket...'Gizli tanık her şeyi anlattı! İşte Dilan ve Engin Polat çifti hakkında hazırlanan iddianamenin detayları: 'O kadar çok şirket…'

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir