Ethernet nedir ve ne işe yarar? Ethernet ve internet arasındaki fark

Bilgisayarlar ve benzeri cihazlar arasındaki iletişimin sağlanması için bir bilgisayar ağına ihtiyaç vardır. Bilgisayar ağları birçok farklı amaç için kullanılabilir. Bazı ağlar yazılım paylaşımı için kullanılırken, bazı bilgisayar ağları ise bilgi veya veri paylaşımı için tercih edilmektedir. Ethernet terimi aynı zamanda bir bilgisayar ağı teknolojisi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada Ethernet'in ne işe yaradığı sorusu da gündeme gelebilir.

Ethernet nedir?

Ethernet terimi teknoloji alanında en sık kullanılan terimlerden biri olarak biliniyor. LAN olarak da adlandırılan bu kavram, Local Area Network kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçede yerel alan ağı bağlantısı olarak tanımlanan bu terim, bilgisayar ağı teknolojilerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ethernet, fiziksel olarak tek bir konuma bağlanan 2 veya daha fazla cihazdan oluşur. Herhangi bir evdeki modemler, yönlendiriciler, akıllı cep telefonları, masaüstü bilgisayarlar veya dizüstü bilgisayarlar aynı IP adresini kullanarak internete bağlandıklarında yerel alan ağını kullanıyorlar.

Ethernet ne işe yarar?

Yerel alan ağı türlerinden biri olarak bilinen Ethernet, kablolu bilgisayar ağlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bilgisayar ağı teknolojisi, geniş alan ağında kullanılan cihazları veya yerel alan ağında çalışan cihazları bağlamak için kullanılır. Ethernet, cihazlar arasında iletişim kurmak için kablolu bağlantı kullansa da cihazların birbirleriyle veri alışverişine de olanak tanır. Yerel alan ağları oluşturmak için tercih edilen Ethernet, Ethernet portu veya kabloyla bağlanan bir kart yardımıyla diğer cihazlara bağlanabilme özelliğine sahiptir.

Ethernet ve İnternet arasındaki fark nedir?

Ethernet ve İnternet kavramları birçok kişi tarafından karıştırılabilmektedir. Her iki kavram da özellik bakımından birbirinden farklıdır. Ethernet bir yerel alan ağına (LAN) bağlanırken, İnternet, WAN (Geniş Alan Ağı) olarak bilinen geniş bir alan ağına bağlanır. Ethernet ile İnternet arasındaki fark, birinin yerel alan ağını, diğerinin ise geniş alan ağını temsil etmesidir. İnternet dünya çapında bir ağ olmasına rağmen Ethernet sınırlı bir alanı kapsar.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İranlı öğretmene gözaltı!  Özel okulda skandal tacizİranlı öğretmene gözaltı! Özel okulda skandal taciz
Oğluyla birlikte gelin evine kahvaltı yapmaya gitti... Korkunç bir manzarayla karşılaştı.Oğluyla birlikte gelin evine kahvaltı yapmaya gitti… Korkunç bir manzarayla karşılaştı.
Ankara'dan 80 ile gönderildi! "Yakalanırken gereken özen gösterilmedi"Ankara'dan 80 ile gönderildi! “Yakalanması için gerekli özen gösterilmedi”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir