C++ nedir ve ne işe yarar? C++ ile neler yapabilirsiniz? C++'ın avantajları ve dezavantajları

C++, 1979 yılında Bjarne Stroustrup tarafından Bell Laboratuarlarında geliştirilen üst düzey, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Başlangıçta “C with Classes” olarak adlandırılan C++, C programlama dilinin bir uzantısı olarak tasarlandı ve Bjarne Stroustrup bu dili öğrencisiyken geliştirdi. yıllar. Stroustrup kullandığı programlama dillerini yeterince işlevsel ve performanslı bulmadığından kendi programlama dilini yaratarak bilgisayar tarihinin en önemli programlama dillerinden birinin doğuşuna katkıda bulundu.

C++ nedir?

C++, orta düzeyde bellek yönetimine olanak tanıyan, çeşitli alanlarda kullanılan, nesne yönelimli programlamanın sağladığı fırsatları sağlayan hızlı ve kullanışlı bir programlama dilidir. C++, C programlama dilinden gelir, dolayısıyla C ile yazılmış bir program aynı zamanda C++ programı olarak da çalışabilir. C++, nesne yönelimli programlama sunabilmesi nedeniyle birçok alanda standart C diline göre tercih edilmektedir.

C++ ne işe yarar?

Bu bağlamda en sık sorulan soru C++ ile neler yapılabilir sorusudur. C++ programlama dili orta seviye olmasından dolayı birçok üst seviye programlama diline göre daha iyi performans ve daha hızlı hız sunar. Üstelik nesne yönelimli programlamayı desteklediği için diğer üst düzey dillerin gerisinde kalmıyor.

Bu özellikleri sayesinde C++, donanıma yakın gömülü yazılımlardan, yüksek performans gerektiren finansal uygulamalara, görüntü işlemeden yapay sinir ağlarına kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ayrıca günümüzde pek çok kullanıcının tercih ettiği popüler video oyunlarının çoğu ve bu oyunların geliştirildiği Unity gibi birçok oyun motoru da C++ ile yazılmaktadır.

C++ hangi alanlarda kullanılıyor sorusuna cevap olarak; C++ programlama dilinin kullanıldığı bazı alanlar şunlardır:

  • gömülü yazılım
  • Gerçek zamanlı işletim sistemleri (RTOS)
  • Video oyunları
  • Simülasyon uygulamaları
  • Ses ve video işleme
  • Yapay zeka

Dolayısıyla C++ bilen bir kişi ne yapar sorusunun cevabı, C++ bilen bir kişinin bu alanların herhangi birinde çalışabileceğidir.

C++'ın avantajları ve dezavantajları

C ve C++ programlama dilleri Java gibi dillere göre daha güçlü ve performans odaklıdır ve bu özelliklerinden büyük ölçüde faydalanmaktadır. Bu sayede programcılara daha yüksek performans sunabilirler. Ancak bu avantajların yanında programcının programı daha bilinçli geliştirmesini de beklerler.

C++ programlama dilini kullanırken dikkate alınması gereken hususlardan biri dikkatli bellek yönetimidir. Bu nedenle C++'da değiştirilen bellek bölgelerinin çakışmamasına veya birbirine müdahale etmemesine dikkat edilmelidir.

C++ dilinin en büyük avantajlarından biri hiç şüphesiz nesne yönelimli programlamaya (OOP) olanak sağlamasıdır.

C++ mı Python mu?

C++ videolar, grafikler ve oyunlar için Python'a göre daha uygun bir dil olsa da güvenlik odaklı işletim programları oluştururken Python daha güvenlidir. Bu nedenle kullanıcıların hangi programlama dilini seçeceğine karar vermesi gereken sürece bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Yer: Kağıthane!  Aldatılan genç kadın öfkeden çılgına döndü: Konuşmak için aradı...Yer: Kağıthane! Aldatılan genç kadın öfkeden çılgına döndü: Konuşmak için aradı…
Günlük kiralık evde ölüm tarihi!Günlük kiralık evde ölüm tarihi!
Kimse dinlemedi!  Yere düştü! Kimse dinlemedi! Yere düştü!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir