APK nedir, ne işe yarar? İndirilen APK nasıl kurulur?

Android işletim sistemine sahip cihazları kullananlar muhtemelen APK terimini duymuşlardır. Ancak APK dosyasının ne olduğunu sorarken her şeyden önce bu terimi anlamak önemlidir. Güvenlik nedeniyle tavsiye edilmese de Google Play Store dışında içerik indirmeyi düşünenlerin öğrenmesi gerekiyor.

Android cihazlar için kullanılan APK (Android Paket Kiti) dosyası, Android işletim sistemi üzerine uygulama veya oyun kurulumuna olanak sağlayan bir paket formatıdır. Google Play Store dışındaki kaynaklardan uygulama veya oyun indirmek istiyorsanız bunu APK dosyalarını kullanarak yapabilirsiniz.

APK nedir?

Google Play gibi büyük dijital mağazalardan indirilen uygulamalar, Güvenlik nedeniyle tavsiye edilmese deCihazınıza kurulum için genellikle mağaza dışındaki kaynaklardan da edinilebilir. Bu, Windows işletim sistemindeki EXE dosyalarına benzer bir işlemdir. Android işletim sisteminde kullanılan APK dosyaları çeşitli programlarla açılabilir veya değiştirilebilir.

APK uygulamaları güvenli midir sorusuna cevap vermek gerekirse; APK dosyalarının güvenilirliğine dikkat etmek önemlidir; çünkü bu dosyalar genellikle üçüncü taraf geliştiriciler tarafından oluşturulan ve potansiyel kötü amaçlı yazılımların yayılması riskini taşıyan uygulamaları içerebilir. Kısaca APK ne işe yarar sorusunun cevabı; APK dosyaları, Android işletim sistemi mağazası olan Google Play Store dışındaki resmi olmayan pazarlardan veya sitelerden indirilirken kullanılır.

İndirilen APK nasıl kurulur?

APK dosyalarını önce bir tarayıcıdan indirmek için Güvenlik nedeniyle tavsiye edilmese deBilinmeyen kaynaklardan gelen uygulamalara izin vermelisiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Cihazınızda “Ayarlar” uygulamasını açın.
  • “Uygulamalar ve bildirimler”i veya benzer bir seçeneği seçin.
  • Gerekirse ek seçenekleri görüntülemek için “Gelişmiş” veya benzerini açın.
  • “Özel uygulama erişimi”ni veya benzer bir şeyi seçin.
  • Aşağı kaydırın ve “Bilinmeyen kaynaklardan yükle”ye dokunun.
  • Chrome'un veya kullandığınız web tarayıcısının yanındaki seçeneği etkinleştirmek için “Bu kaynaktan izin ver” seçeneğinin yanındaki anahtarı “Açık” konumuna kaydırın.
  • Daha eski Android sürümlerine sahip telefonlarda bu seçenek “Ayarlar” > “Güvenlik” > “Bilinmeyen kaynaklardan yükle” bölümünde mevcuttur.
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Tarlasında buldu: 20 yıl boyunca çekiç olarak kullandı!  O cismin el bombası olduğu ortaya çıktı...Tarlasında buldu: 20 yıl boyunca çekiç olarak kullandı! O cismin el bombası olduğu ortaya çıktı…
Bodrum'da sapık tekne kaptanı tutuklandıBodrum'da sapık tekne kaptanı tutuklandı
Yer: Yalova!  Karısı için Yer: Yalova! Eşi için “Kayalardan düştü” dedi: Kazanın gerçekliği tüyler ürpertti!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir