Alper Gezeravcı geri döndü mü? İlk Türk astronot Alper Gezeravcı nerede çalışıyor?

Türkiye'nin uzay macerasındaki gelişiminin en önemli unsurlarından biri Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu oldu. Axiom Space şirketinin yürüttüğü bu görevde Türkiye'nin ilk astronotu seçilen Alper Gezeravcı, çeşitli deneyler yapmak üzere Uluslararası Uzay İstasyonu'na giderek Dünya'dan ayrıldı. Süreç boyunca ülkemizde de büyük bir heyecan ve ilgiyle takip edilen bu görev, 7 Şubat 2024 tarihinde Gezeravcı'nın ISS'den ayrılarak Dünya'ya dönmesiyle sona erdi. Alper Gezeravcı'nın dönüşü ve görev yaptığı yerin detayları da merak edilen konular arasında yer alıyor.

Alper Gezeravcı geri döndü mü?

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki görevini başarıyla tamamlayan ilk Türk astronot Alper Gezeravcı, Türkiye'ye döndü. Türkiye'nin ilk astronotu Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 18 gün geçirdikten sonra Türkiye'nin ilk insanlı uzay bilimi görevini tamamlayarak 9 Şubat 2024'te Dünya'ya indi. Gezeravcı, ABD'deki sağlık kontrollerinin ardından başkanlık uçağıyla Ankara Esenboğa Havalimanı'na geldi. Gezeravcı'yı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yusuf Kıraç ve Türkiye'nin ikinci Tuva astronotu Cihangir Atasever karşıladı.

Mezuniyet töreninde 13 çocuk Gezeravcı'ya önlüğüne çiçek verdi. Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na yanında getirdiği 13 Türk bayrağını da çocuklara verdi. Gezeravcı'nın ailesi de aynı uçakla Türkiye'ye döndü. Gezeravcı uzay istasyonunda bulunduğu süre boyunca 13 deney gerçekleştirdi.

Alper Gezeravcı nerede çalışıyor?

Uzaya çıkan ilk Türk astronot Alper Gezeravcı, 19 Ocak 2024'te başlayan görevi sırasında Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) 13 bilimsel deney gerçekleştirdi. Türkiye'nin uzay macerasına dair de farkındalık yarattı. Türkiye'nin ilk uzay yolcusu, Türkiye genelinde canlı bağlantılarla ve çeşitli illerde kurulan uzay çadırlarıyla heyecanla takip edildi.

Uzaya çıkan Türk Gezeravcı'nın kariyerine baktığımızda; Türk Hava Kuvvetleri'nde savaş pilotu olarak görev yaptığı ve 15 yıl boyunca T-41, SF-260, T-37, T-38, F-5, KC-135 ve F-16 gibi birçok uçağı uçurduğu görülüyor. . Daha sonra yedi yıl boyunca Türk Hava Yolları'nda pilot kaptan olarak çalıştı. Gezeravcı, son olarak Adana'daki 10'uncu Üs Komuta Birimi'nde Standardizasyon Filosu akademik kanat komutanı ve kurmay müdürü olarak görev yaptı.

Gezinin uzatılmasının ardından Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; Türk Uzay Ajansı (TUA) Yönetim Kurulu'na 6 yeni isim atandı. Bu isimlerden biri de uzaya çıkan ilk Türk astronot unvanını taşıyan Alper Gezeravcı'ydı.

Yani Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Türk Uzay Ajansı'nın (TUA) yönetim kurulu üyesi.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen diğer 5 isim ise Alper Güzel, Mustafa Arif Karabeyoğlu, Elvan Kuzucu Hıdır, Mustafa Mehmet Nefes ve İsmail Doğan'dır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Kütahya'da korkunç cinayet!  3 aylık hamile eşini ziyarete gittikleri evde öldürdüKütahya'da korkunç cinayet! 3 aylık hamile eşini ziyarete gittikleri evde öldürdü
Bakan Bolat, Ekrem İmamoğlu'nun sözlerine tepki gösterdi!  Bakan Bolat, Ekrem İmamoğlu'nun sözlerine tepki gösterdi! “Plastik Yüz”
Vatan Partisi'nin belediye başkan adayının aracına silahlı saldırıVatan Partisi'nin belediye başkan adayının aracına silahlı saldırı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir