5 Yaygın Yedekleme Hatası! Western Digital'den Bu Hatalardan Kaçınmak İçin İpuçları – TEKNOLOJİ

Değerli verilerinizin beklenmedik felaketlerden veya siber tehditlerden korunduğundan emin misiniz? Şöyle ifade edelim: Her 10 bilgisayardan 1'i virüs kurbanı oluyor ve şaşırtıcı bir şekilde her günün her dakikasında 113 telefon çalınıyor. Veri kaybının aniden ve beklenmedik bir şekilde gerçekleşebileceği ve geri dönüşü olmayan bir kabusa dönüşebileceği kesin olduğundan, güvenli bir yedeklemenin gerekliliği konusunda tartışmaya gerek yoktur. Dünya Yedekleme Günü olarak kutlanan 31 Mart, bu temel görevin önemli bir hatırlatıcısıdır. Şimdi, insanların en sık yaptığı yedekleme hatalarına ve bunlardan nasıl kaçınılabileceğine biraz daha derinlemesine bakalım:

  1. Düzenli yedeklemeyi atlayın: Kullanıcıların en sık yaptığı hata, verilerini düzenli olarak yedeklemeyi unutmak. İster kişisel dosyalar ister önemli iş belgeleri olsun, tutarlı bir yedekleme rutini oluşturmamak sizi veri kaybı risklerine maruz bırakır. Beklenmedik sistem çökmeleri veya kötü amaçlı yazılım saldırıları her an meydana gelebilir ve bunun sonucunda değerli verilerinize erişemeyebilir veya kalıcı olarak kaybedebilirsiniz. Ancak otomatik yedeklemeler ayarlayarak böyle bir durumun önüne geçebilirsiniz.
  1. Tek bir yedekleme cihazına güvenin: Bu tek cihaz hasar görebilir veya çalınabilir ve yedeklemeniz riske girebilir. Bu nedenle tamamen tek bir depolama ortamına güvenmek, verilerinizin güvenliği konusunda riskli bir oyun oynamak anlamına gelir.

Bunun yerine, yedekleme depolama çözümlerinizi harici HDD'ler, NAS ve bulut depolama kombinasyonuyla çeşitlendirebilirsiniz. Batı dijitali®My Passport™ gibi WD taşınabilir HDD'ler basit, uygun fiyatlı yedeklemeler için 5 TB'a* kadar kapasite sunar. Akıllı telefonlar için SanDisk Ultra® Çift Sürücülü Go USB Type-C™ ve SanDisk® iXpand® Flash Drive Luxe gibi 2'si 1 arada flash sürücüler kullanışlı seçeneklerdir. USB Type-C™ cihazlarıyla uyumlu olan bu sürücüler, fotoğrafları, videoları ve daha fazlasını otomatik olarak yedekler. Cihazlar arasında kolayca veri aktarımı yapmak için bu tak ve çalıştır sürücülerini kullanabilirsiniz. Büyük miktarda veri depolayabilecek bir cihaza ihtiyacınız varsa WD®My Book™ masaüstü sürücüsü, 22 TB'a* varan depolama kapasitesiyle sizin için mükemmeldir.

  1. Sürüm kontrolünü unutmak: Yedeklemeler sırasında sürüm kontrolünün göz ardı edilmesi bir başka büyük hatadır. Dosyaların birden fazla sürümünü saklamamak, önceki sürümlere göre bozuk veya yanlış verilerin kaydedilme olasılığını da artırır. Hataları düzeltmek veya eski sürümleri uygun bir sürüm kontrol sistemi olmadan uygulamak, sizi çözülmesi zor bir sorunla karşı karşıya bırakacaktır. Sürüm kontrolünü unutmamak için dosyalarınızda zaman içinde yapılan değişiklikleri izleyen bir sistem kurun. Bu, gerektiğinde önceki sürümleri her zaman geri yükleyebilmenizi sağlayarak kazara veri kaybına veya bozulmasına karşı korunmaya yardımcı olur. Bu sistemin bakımını düzenli olarak yapmak, beklenmedik sorunlara karşı düzenli ve hazırlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır. Yedeklediğiniz sürümün doğru sürüm olduğunu doğrulamanız da çok önemlidir. Bu basit adım, önemli verilerin kazara üzerine bozuk veya yanlış sürümler yazılmasını önler. Çifte kontrol, yedekleme sırasında hata riskini en aza indirerek en güncel ve doğru bilgileri saklamanızı sağlar.
  2. Uzaktan yedekleme çözümlerini göz ardı edin: Birçok kişi, yerel yedeklemelerin kusursuz olduğunu varsayarak uzaktan yedekleme çözümlerini gözden kaçırıyor. Ancak yalnızca yerel yedeklemelere güvenmek, sizi yangın veya hırsızlık gibi konuma özgü felaketlere karşı savunmasız bırakır. Uzaktan yedekleme seçeneklerini kullanmak, verilerinizin kopyalarını farklı konumlarda tutmak anlamına gelir; yani belirli bir bölgede bir felaket meydana gelse verileriniz yine de güvende kalacaktır.

Alternatif olarak bulut depolamayı kullanabilirsiniz. Bulut yedekleme cihazları, İnternet üzerinden erişilebilen uzaktan veri depolama için oldukça popüler bir seçenektir. Çeşitli çevrimiçi bulut hizmetleri, güvenli veri depolama için dosya senkronizasyonu, paylaşım ve şifreleme gibi özellikler sunar.

  1. Şifrelemenin hafife alınması: Yedekleme sırasında şifrelemeye öncelik vermemek maliyetli bir hata olabilir. Şifrelenmemiş yedeklerin saklanması, hassas verilerinizi yetkisiz erişime veya ihlallere karşı savunmasız hale getirir. Güçlü şifrelemenin uygulanması, yedekleriniz yanlış ellere geçse bile verilerinizin korunmaya devam edeceği anlamına gelir. Ancak, yedeklenen bilgilerinizin daha sonra kurtarılmasını zorlaştırabileceğinden standart şifreleme çözümlerini seçmemeniz gerektiğini unutmamak önemlidir. WD My Passport™ HDD ve My Book™, içeriği güvende tutmaya yardımcı olmak için parola korumalı yerleşik 256 bit AES donanım şifrelemesine sahiptir. Ek olarak, sorunsuz şifre çözme ve gerektiğinde verilere erişim sağlamak için uygun anahtar yönetimi uygulamalarını sürdürmek de son derece önemlidir.

Western Digital, Dünya Yedekleme Günü kutlamaları kapsamında kullanıcılara verilerini güvenli bir şekilde yedekleyerek beklenmedik durumlara hazırlıklı olmalarını ve aynı zamanda çökme, hırsızlık veya yolsuzluk gibi cihaz vakalarına karşı bir acil durum planı hazırlamalarını tavsiye ediyor. Çünkü aktif bir veri yedekleme stratejiniz varsa veri kaybı konusunda endişelenmenize gerek yok. Önemli verilerinizin sonsuza kadar kaybolmasını önlemek için genel kuralı uygulayabilirsiniz: 3 Verilerinizin ÜÇ ayrı kopyasını oluşturun: biri birincil yedek olarak, diğer ikisi kopya olarak. 2Yedeklemelerinizin kopyalarını İKİ farklı ortam veya cihaz türüne kaydedin.1 Talihsiz bir kaza meydana gelme ihtimaline karşı yedek kopyalarınızdan BİRİNİ farklı bir yerde saklayın. Yedekleme dosyalarının nerede ve nasıl saklanacağını belirleyin ve hızlı yardım için destek iletişim kişilerini atayın. Bu proaktif önlemler hızlı veri kurtarmayı sağlar ve değerli anılarınızı uzun süre korur. * 1 GB = 1.000.000.000 bayt. 1 TB = 1.000.000.000.000 bayt. Gerçek depolama alanınız daha az olabilir. Western Digital, Western Digital tasarımı, Western Digital logosu, SanDisk, WD, iXpand, My Book, My Passport ve SanDisk Ultra, Western Digital Corporation'ın veya onun bağlı kuruluşlarının Amerika Birleşik Devletleri ve/veya diğer ülkelerdeki tescilli ticari markaları veya ticari markalarıdır. USB Type-C, USB Equipments Forum'un tescilli ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Ürün özellikleri önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Gösterilen resimler gerçek ürünlerden farklı olabilir. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir