Let’s travel together.

Temiz bir enerji şebekesi için ‘kanıtlama alanı’ içinde


LENOX, MAS. — Bir tabanca sesi kadar yüksek sesle, seramik iletim direği yalıtkanı paramparça oldu ve Berkshire Hills’deki 35 dönümlük bir kontrol sahasında sonunu karşılayan son olarak ekipman haline geldi.

Yiyecek tabağı büyüklüğündeki yalıtkan, ABD Birleşik Devletleri’ndeki elektrik hatlarını direklere ve kulelere bağlayan milyonlara benziyordu. Bir muhabirin Lenox İletim ve Dağıtım Laboratuvarı’na yapmış olduğu son ziyaret esnasında, minik bir işkence odasında, bir teknisyenin onu 52.000 volt akıma bağladığı ve arkasından ne süre ve nerede arıza yapacağını ölçmek için mekanik olarak ayırdığı sırada öldü.

Elektrik Gücü Araştırma Enstitüsü (EPRI) tarafınca işletilen tesis, ülkenin enerji iletim ve dağıtım sistemini oluşturan direklerin, tellerin, kabloların, kulelerin ve öteki ekipmanların zayıflıklarını ve kırılma noktalarını kontrol ediyor.

EPRI iletim ve dağıtım altyapısından görevli başkan yardımcısı Andrew Phillips, bu tür testlere verilen yanıtların, kamu hizmetlerinin daha sert hava koşullarının tehlikeli sonuç bileşenlerin ömrünü ne kadar kısaltabileceğini hesaplamasına destek olacağını ve ABD elektrik şebekelerinin aşırı hava koşullarından daha şiddetli saldırılarla karşı karşıya kalması sebebiyle sanayi için yaşamsal bir vazife bulunduğunu söylemiş oldu. , kısa sürede laboratuvar arazisinde bir muhabiri yönlendirdiği benzer biçimde.

Phillips, ABD elektrik enerjisi endüstrisinin daha temiz enerjiye doğru zamanı bir geçişe doğru hızlandığı için testin de mühim bulunduğunu ekledi.

Değişen hava koşullarına ve güneşin hareketine bağlı olan rüzgar ve güneş enerjisinin büyümesi, şebeke operasyonlarını denetim etmeyi zorlaştırıyor. Elektrikli araçlar ve “akıllı” binalar, yeni işletim karmaşıklığı yaratıyor. Direkler, kuleler, yalıtkanlar, röleler, anahtarlar ve sensörler, oldukca daha karmaşık emek verme zorluklarını oldukca daha yüksek hızlarda çözmek için tekrardan tasarlanıyor.

Phillips, bu zorlukların üstesinden gelmek için laboratuvarlardan bir yenilik akışı geliyor, sadece bu tür yeni teknolojiler yansız, üçüncü taraf doğrulaması gerektiriyor – bilhassa de şebeke rahatsızlıklarının elektrik kesintilerine dönüşebileceği kırılgan senkronize güç operasyonlarında, dedi Phillips.

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’na gore, Biden yönetiminin temiz enerji hedeflerine ulaşmak için 2050 yılına kadar iletim kapasitesinin iki yada üç katına çıkması gerekebilir. Bu, değişen bir iklimde esnek olurken hatların daha düşük maliyetle daha çok güç taşımasına destek olacak yeni teknolojiler ve malzemeler gerektirecektir.

Phillips, şebekenin dönüşümünün endişelenecek “giderek daha çok” bulunduğunu söylemiş oldu.

“Daha ilkin yalnız güvenilirlik mevzusunda endişeliydik” dedi. “Artık dayanıklılık mevzusunda da endişelenmemiz gerekiyor. Bu tamamen yeni bir şey.”

Phillips, EPRI’nin yeni teknoloji için “kanıtlama alanı” olarak hizmet etmesiyle cevabın kontrol olduğuna inanıyor.

“Bir sürü yeni röle ve koruma sistemi ortaya koymamız gerekiyorsa, ne bilmediğinizi bilmiyorsunuz. Phillips, “Bir şeyi ilk seferde inşa etmek ve muhteşem hale getirmek neredeyse olanaksız” dedi. “Yeni olduğundan olacak şeyler olacak. Her şeyi tahmin edemezsiniz.”

‘Süratli başarısız olun, öğrenin ve ayarlayın’

Bu yaz E&E News ziyaretinde mühendisler, havanın etkilerini hızlandıran hususi bir odada suni olarak “yaşlandırılmış” bir elektrik direğini kontrol ediyorlardı. Ne kadar rüzgar kuvvetine dayanabileceğini görmek için bir okçunun yayı benzer biçimde daha uzağa ve daha uzağa bükerek direğin tabanını toprağa sabitlediler.

Phillips, “Çekeceğiz, çekeceğiz ve çekip kıracağız” dedi.

Tesisin başka bir yerinde mühendisler, sınırlarını bulmak için yeraltı elektrik kablosunun bir bölümünü uzatıyor ve yeni kompozit malzemelerden yapılmış hat izolatörlerini ultraviyole ışıkla dövüyor ve tuzlu suyla ıslatıyorlardı.

Lenox’taki teknisyenler ek olarak daha minik profilli iletim kulelerini denetim ettiler ve varlıklarını halk için daha leziz hale getirmek amacıyla yüksek gerilim hatlarının gürültüsünü azaltmak için çözümler keşfettiler.

Laboratuvar uzmanları ek olarak sargıların ve yalıtımların aşınması ve yıpranması hakkında veri toplamak için transformatörlerin içine “yüzen” robotlar yerleştirmek için bir kontrol alt istasyonu kullandı. Phillips, deneyimli müfettişlerin elinde, robotların milyonlarca dolarlık ızgara bileşenleri içindeki kusurları bulmada etkili bulunduğunu söylemiş oldu.

Laboratuvarın misyonunun bir kısmı, siyaset yapıcıların aramış olduğu devasa iletim genişlemesini engelleyebilecek nitelikli işçi eksikliğinin üstesinden gelmeye destek olmaktır. Mesela laboratuvar, bir trafo merkezinin çevresinde manevra yapmak ve ekipman göstergelerini okumak için tasarlanmış “emekleyen” robotları kontrol ederek insanların yerini aldı.

Tur esnasında Phillips, mühendislerin yüksek gerilim hatlarının bir kısmı üstünde uçmak için bir drone hazırladığı bir kontrol alanına giden yolu gösterdi. Tatbikat, dronun hatların, kulelerin ve konektörlerin koşullarını araştırma ve raporlama kabiliyetini doğrulayacaktır.

Daha resmi olarak insansız hava araçları sistemleri yada UAS olarak malum dronlar, şiddetli rüzgar ve hava koşullarında arızalanabilecek aşınmış iletim kulelerini belirleme ve hatta düşebilecek ölü ağaçların iletim haklarını gözetleme kabiliyetleri sebebiyle kabul görmüştür. kısa devreye niçin olur ve yangın çıkarır.

Laboratuvar, bu kullanımda genişleyen çeşitli dronları kontrol etti. Mesela, bu yıl kontrol edilen bir şahıs, drone’yu bu tür hatlara yönlendirebilecek insan hatasını ortadan kaldırmak için yüksek voltajlı bir hat süresince yazılıma yönelik bir denetim rotasını otomatikman uçuruyor.

Anahtar sual, dronların yüksek gerilim hatlarının etrafındaki yoğun elektrik ve manyetik alanlarda iyi mi davrandığıdır. Phillips, laboratuvarın bazılarının “yıkım başarısızlıkları” bulunduğunu, diğerlerinin ise etkilenmemiş göründüğünü bulduğunu söylemiş oldu.

EPRI ek olarak, elektrik hatlarında devriye dolaşmak ve vandallar yada teröristler tarafınca fırlatılabilecek düşman insansız hava araçlarını engellemek için inşa edilmiş 10 tip İHA’yı da kontrol etti. Phillips, her birinin “artıları ve eksileri” bulunduğunu söylemiş oldu.

Toplamda, EPRI, Lenox’ta ve ABD ve internasyonal enerji sektörü müşterileri tarafınca finanse edilen öteki iki yerde senelik ortalama 60 milyon dolarlık şebeke iletim ve dağıtım araştırması yürüttüğünü söylüyor. Bill Gates’in Breakthrough Energy tarafınca hazırlanan 2019 raporuna gore, üst düzey şebeke yöneticileri tarafınca yönetilen kar amacı gütmeyen kurum, yeni, ticari öncesi teknolojileri ve bileşenleri ve operasyonel en iyi uygulamaları kontrol etmek için endüstrinin en mühim pilot deposudur.

“Fazlaca iyi iş çıkarıyorlar. Ulusal Düzenleyici Hizmet Komisyon Üyeleri Birliği’ne başkanlık eden eski bir Washington eyalet düzenleyicisi olan Philip Jones, “Bence iyi sayılırlar” dedi. Jones, EPRI’nin şebeke endüstrisi dışından gelen danışmanlar komitesinin bir üyesidir.

Ortalama yarım düzine tam zamanlı teknisyenin çalmış olduğu Lenox laboratuvarı, adını yaz mevsiminde Tanglewood Müzik Festivali’nin yapıldığı yer olarak daha meşhur olan yakındaki bir kasabadan alıyor. EPRI’ye gore, 30’dan fazla proje yöneticisi ve mühendis, projeler üstünde çalışmak için sık sık laboratuvara gidiyor.

Phillips, “Bunu yapacaksak, 2030 yılına kadar hakkaten olacaksa, süratli öğrenmemiz, bir şeyler denememiz, süratli başarısız olmamız, öğrenmemiz ve uyum sağlamamız gerekecek” dedi.

Araştırma öncelikleri

Eski bir EPRI yönetim kurulu üyesi ve Vermont Hukuk Okulu’ndaki Enerji ve Çevre Enstitüsü’nün kurucusu Michael Dworkin, EPRI 1972’de kamu hizmeti sektörü liderleri tarafınca kurulduğunda, araştırma bütçesinin ABD enerji şirketleri hakkında genel bir değerlendirme ile finanse edildiğini söylemiş oldu.

Bu, ortalama otuz yıl ilkin EPRI’nin araştırma maliyetini, bunu talep eden ve ödemeye hazır olan kamu hizmetleri, devlet kurumları yada öteki müşterilere yükleme kararıyla değişti. Bu şekilde, mesela nükleer reaktörü olmayan bir şirket, reaktör araştırması için ödeme yapmıyordu. Breakthrough Energy raporuna gore, ABD kamu hizmetlerinin ortalama yüzde 90’ı kar amacı gütmeyen kuruluştaki araştırmaları finanse ediyor.

Bu tüketici odaklı gündem, Çevresel Araştırma Mektupları dergisinin güncel sayısında yer edinen bir mektup da dahil olmak suretiyle bazı eleştirilere maruz kaldı. Son 20 yılda EPRI araştırma raporlarının ve mecmua makalelerinin iklim tehdidini kabul etmekten oldukca kömür ve gaz üretimini karbondan arındırmaya odaklandığı sonucuna varıyor.

Mektubun yazarlarından biri ve Santa Barbara California Üniversitesi’nde çevre politikaları doçenti olan Leah Stokes, EPRI’nin desteğinin kapatılması ihtiyaç duyulan kömür santrallerinin ömrünün uzamasına destek bulunduğunu söylemiş oldu.

Bir röportajda, “Bu, rüzgarla değiştirilebilecek çok büyük bir kapasiteye kilitlendi” dedi.

Ziyaretten sonrasında E&E News’in sorularına cevap olarak Phillips, “Bulgularımız bilime dayanıyor.”

EPRI başkan yardımcısı, “Elektriği temiz, uygun maliyetli ve güvenilir tutmak için sektördeki zorlukların ele alınmasına destek olmak için bilim insanlarımızı ve mühendislerimizin yanı sıra hükümetten, üniversitelerden, ulusal laboratuvarlardan, çevre gruplarından ve dünyanın birçok yerinden uzmanları bir araya getiriyoruz” dedi. . Bir danışma komitesi, kuruluşun önceliklerini değerlendiriyor, sadece “EPRI araştırmayı yürütme ve yönlendirme hakkını saklı tutuyor” dedi.

EPRI ek olarak, satın alan güneş panellerini ve EV şarj cihazlarını şebeke sistemlerine entegre etmek için “akıllı şebeke” teknolojileri de dahil olmak suretiyle on senelerdir etken olarak temiz enerji çözümlerini araştırıyor.

Bir vasıta elektrifikasyonu savunuculuğu kuruluşuna liderlik eden EPRI danışma komitesi üyesi Jones, EPRI’nin araştırmalarını temiz enerji çözümleri ve aşırı hava koşullarıyla savaşım mevzusunda, bilhassa de mevcut CEO’su Arshad Mansoor altında yoğunlaştırdığını söylemiş oldu.

Bu yaz E&E News ile yapmış olduğu röportajda Mansoor, organizasyonun sıfır karbonlu bir elektrik şebekesine ulaşmaya odaklandığını söylemiş oldu. Mansoor, “Doğru şekilde” yapmak, “oldukca süratli, oldukca derine inmeye emek vererek elektriği oldukca pahalı hale getirme” anlamına gelir.

Vermont Electric Power Co.’nun eski bir yönetim kurulu üyesi ve EPRI yönetim kurulu üyesi olan Dworkin, gündemin kaçınılmaz olarak bir dereceye kadar paranın nereden geldiği tarafınca etkilendiğini söylemiş oldu. EPRI’nin 36 üyeli siyaset oluşturma kurulunda yalnızca yarım düzine kamu sektörü temsilcisi bulunduğunu kaydetti.

“Yarısı olsaydı, daha geniş bir kaygı ve problem derecesine haiz bir yapıya haiz olurdunuz” dedi.

EPRI, yeni teknolojiyi kontrol etmek için birçok destek program tarafınca kullanılsa da, değerlendirmeleri kesinlikle yeniliklerin yolunu açmaz.

Birkaç dev firmanın liderliğindeki öteki büyük ABD endüstrilerinden değişik olarak, ülkenin enerji sektörü Thomas Edison’un zamanında şehirlerde ayrı kamu hizmetlerinin ortaya çıkmasıyla başladı. Bugün, çeşitli türlerde ortalama 3.000 ABD kamu hizmeti vardır.

Phillips, minik işletme aksiliklerinin bile krizlere dönüşebileceği bir sektörde, mühim bir yeni bileşen yada yazılım kontrolüne ilişkin üçüncü taraf güvencelerini kabul etme mevzusunda kökleşmiş bir isteksizlik bulunduğunu söylemiş oldu. Kamu hizmetleri mühendisleri, yeni şeylerin işe yaradığını kendilerine kanıtlamak isterler. Uzmanlar, çarpıcı halde değişik teknolojilere karşı tutucu bir duruşun, şebeke işletim yazılım sistemlerinde suni zekanın (AI) benimsenmesini yavaşlattığını söylüyor (enerji teli23 Ağustos 2021).

Mayıs 2021’deki bir EPRI konferansında, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü profesörü Koroush Shirvan, suni zekanın güvenilirliğini “büyük bir problem” olarak nitelendirdi. Intel Corp.’un küresel enerji yöneticisi Michael Bates de bu senenin başlarında yapmış olduğu bir röportajda bazı kamu hizmetlerinin suni zeka destekli şebeke yeniliklerinden duyduğu rahatsızlıktan bahsetti.

Bates, “Tekmeleyip feryat atanlar var” dedi. “En garip olanlar, fırsatları görenlerdir.”

Phillips, değişime duyulan güvenin sanayi için sıkı bir gereklilik bulunduğunu söylüyor.

“Güç sistemi yüzde 99,99 güvenilir. İnsanların beklentisi bu” dedi. “Tesislerin bu güvene haiz olması gerekiyor. Yalnız yeni bir teknolojiyi kabul etmeyecekler.”

Yoruma kapalı.

Bebek Bakıcısı |
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu radabet giriş Puff nesinecasino gaziantep bayan escort antep escort